W niektórych miastach w Polsce właśnie ruszyły przygotowania zawodników do sezonu motocross-owego. Sport ten, nie jest u nas oczywiście tak popularny jak siatkówka czy piłka nożna, albo formuła jeden, ale z roku na rok zyskuje coraz większe grono nie tylko zawodników, ale także sympatyków. Są to w większości ludzie młodzi, ale to akurat jest dobre, bo przynajmniej daje nadzieję, że za parę lat usłyszymy o kimś, kto znacząco w tym sporcie się wybił. Żeby uprawiać motocross, trzeba mieć przede wszystkim odwagę i pieniądze. Każdy podjazd, najazd czy też hopa, to możliwe, potencjalne zagrożenie życia dla zawodnika. Sprzęt również nie jest tani. Za dobry motocykl do motocross-u musielibyśmy bowiem zapłaci dobre kilka tysięcy złotych. Niektórzy z miłości do sportu i adrenaliny decydują się na taki zakup. Patrząc, jak motocross w naszym kraju rozwija się z roku na rok, jestem pewny, że za parę lat będziemy mieli w tym sporcie naprawdę wielki talent, bo Ci, którzy teraz są młodzi, zdeterminowani i uparci na pewno tak łatwo nie odpuszczą w dążeniu do celu

Aby nie tracić czasu na zbędne stanie w korkach, wielu zmotoryzowanych przesiada się na jednoślady. Niektórzy wybierają skutery, inni decydują się na motocykl. Jaki pojazd wybrać? Skuter, pojazd o mniejszym silniku niż motocykl, rozwija mniejszą prędkość. Skuter jako lżejszy i zdecydowanie tańszy jednoślad, wybierany jest do poruszania się po mieście. Dodatkowo jego serwis jest równie prosty jak serwis rowerowy. Skuter często bywa wykorzystywany przez dostawców, kurierów, ze względu na swój mały rozmiar potrafi przemieszczać się nawet wąskimi uliczkami. Nie nadaje się na dłuższe wyprawy. Przeważnie jest jednoosobowy. Ze względu na osiągana prędkość nie można poruszać się nim na trasach szybkiego ruchu. Motocykl, duży i drogi jednoślad, cieszy się zdecydowanie większym prestiżem. Motocykl wykorzystywany jest do dalszych podróży. Większy i głośny pojazd nie nadaje się do przemykania wąskich uliczek w mieście. Decydując się na motocykl, trzeba uwzględnić jego wysoka cenę, często nawet wyższą od auta (dlatego czasem konieczne może być sprzedanie samochodu dzięki skup aut Wrocław). Motocykl świetnie sprawdza się na dłuższych trasach, osiąga wysoką prędkość. Dodatkowym atutem jest to, że najczęściej jest dwuosobowy.

Między nami na pewno są osoby niezdecydowane. Jaki jednoślad wybrać, skuter czy motocykl? I jaka jest między nimi różnica?

Przede wszystkim różnica silnika. Skutery posiadają silniki o zawartości do 50 cm³. Pojemność silnika motocyklowego zaczyna się od tej granicy. Ze względu na swoją lekkość skutery są znacznie bezpieczniejszymi jednośladami, niż motocykle. Mogą one rozwijać także mniejsze szybkości. Na korzyść skuterów przemawia także ich cena. W porównaniu z dobrego rodzaju motocyklem, skuter jest o wiele tańszy, dlatego wielu crossriderów decyduje się na skuter. To co przemawia za motocyklami to oczywiści ich niezmienna długoletnia historia. Marki takie jak chociażby Harley – Davidson, cieszą się ogromnym szacunkiem klientów. Wokół tej konkretnej marki motocykli narosła legenda, a jej wielbicieli uzyskali miano Harleyowców. W branży związanej ze skuterami nie spotykamy się ze zjawiskiem analogicznym. Nikt z nas nie słyszał chociażby o Yamchowcach. Jedno, co łączy zarówno motocykl i skuter to niebezpieczeństwo ich prowadzenia oraz sposób w jaki należy zadbać o nasz jednoślad zaopatrując się w odpowiednie środki takie jak np. odtłuszczacz. Zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich, decyzję o tym trzeba dogłębnie przemyśleć.

Koniec maja i cały czas wakacyjny, jest gorącym okresem dla motocyklistów. Prawie codziennie odbywają się zawody motocyklowe w naszym kraju. Wyścigi na jednośladach stają się coraz bardziej popularne. Sport ten nie jest jednak łatwy i bezpieczny. Aby brać udział w wyścigach motocrossowych,, trzeba wykazać się dużym doświadczeniem w prowadzeniu motocyklu. Młodym ludziom, najczęściej mężczyznom, imponuje szybka i niebezpieczna jazda na motocyklu. Sport ten nie jest tak łatwą igraszka jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim, należy posiadać dobry motocykl motocrossowy. Motocykl tego typu jest drogi, i to sprawia, że niektórzy muszą zrezygnować z tego sportu. Aby ścigać się jednośladami, potrzebna jest długoletnia praktyka. Osiągniecie maksymalnego progu szybkości jednośladu nie wystarcza, aby znaleźć się na podium. Sportowiec uprawiający motocross musi wykazać się doświadczeniem, chociażby ze względu na kontuzyjność tego sportu. Nie trudno bowiem w tym sporcie o wypadek, który może zakończyć się nawet śmiercią dla niedoświadczonego motocyklisty. Zanim więc podejmie się decyzję o zawodach motocrossowych, zaleca się z zapoznaniem zalet ale i wad tego sportu.

Po drogach w naszym kraju, gdybyśmy mieli zrobić statystykę jednośladów napędzanych silnikami, wciąż jeździ większa liczba skuterów niż motocykli. Dlaczego? Sprawa jest prosta. Skutery są nie tylko tańsze, ale ze względu na pojemność silnika i osiągane prędkości są znacznie bezpieczniejsze niż motocykle. Tak naprawdę dzisiaj, dziwiłby nas jeszcze widok kogoś w wieku licealnym jadącego na motorze, a gdy jedzie na skuterze, to jest to już normalka. Skutery też szybko zaistniały w różnych branżach, w których liczy się zwinność i czas. Coraz częściej możemy spotkać się z kurierami jeżdżącymi na skuterach bądź z dostawcami pizzy. Nie należy się jednak łudzić i oszukiwać. Dla prawdziwych fanów jednośladów, skuter nigdy tak naprawdę nie zastąpi miejsca motocykla i będzie jedynie namiastką tego, co można by osiągnąć na poważnej maszynie. Jeśli więc nie potrzebujemy mocnej maszyny, a jedynie taką, która pozwoli nam szybko przemieszczać się w korkach, zamiast motocyklu wybierzmy skuter.

Każdy mężczyzna marzy o chwili zapomnienia i poddaniu się poczuciu całkowitej wolności. To upragnione uczucie można posiąść wraz z zakupem motocykla, czy skutera. Rozwijanie zawrotnej prędkości na drodze, wiatr we włosach i pisk hamowanych kół to to, o czym marzy każdy mężczyzna. Moda na jednoślady nie przemija. Zawody motocrossowe przyciągają coraz liczniejsze rzesze fanów. Aby jednak zdecydować się na zakup wymarzonego jednośladu, trzeba dobrze przemyśleć taką decyzję. Jazda na jednośladach jest pociągająca, ale jest taką ze względu na swoje ryzyko i niebezpieczeństwo. Prowadzenie motocyklu, czy skutera wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego niedoświadczony kierowca nie powinien decydować się na wybór tego pojazdu. Wiele słyszy się o wypadkach, nawet śmiertelnych, kierowców jednośladów. Zanim więc zdecydujemy się na need for speed, przemyślmy to na prawdę dokładnie. Dla niedoświadczonych w jeździe jednośladami, na początek zaleca się zakup małego skutera, aby sprawdzić się na drodze i nie ryzykować swoim życiem za cenę chwili wolności jazdy.

Na rok 2010 serwis otoMoto.pl przeprowadził ranking najpopularniejszych motocykli w naszym kraju. Jak podaje wortal, w ubiegłym roku sprzedano 420 tysięcy motocykli. Wskaźnik ten jest prawie 20% wyższy niż w roku 2009. Świadczyć to może jedynie o wzrastającej popularności jednośladów. Najpopularniejsze motocykle to Honda CBR, Suzuki GSX-R, Honda CB, BMW GS, Yamaha Virago. Jak widać, w branży motocyklowej zdecydowanie królują marki japońskie. Ich niepodważalna jakość idzie w parze z uznaniem zadowolonych klientów. Aby pozwolić sobie na zakup motocykla potrzeba ok. 15 000 zł. Podana cena, to oczywiście ta na rynku wtórnym. Motocykle wbrew pozorom, nie są tańszymi pojazdami od samochodu. Ze względu na ergonomię motocykli, producenci wystawiają dość wysokie ceny.

Coraz modniejszym staje się poruszanie na jednośladach. Moda na motocykle ogarnia coraz liczniejsze rzesze fanów. Co jednak, wybrać motocykl czy skuter i czym różnią się te dwa na pozór jednakowe jednoślady? Różnica między motocyklem, a skuterem, to przede wszystkim różnica pojemności silnika. Skutery mają mniejsze silniki, niż motocykle, są jednak dużo lżejsze, co pozwala na szybsze rozwijanie szybkości. Prędkość ta nie jest jednak tak wysoka, jak ta osiągana przez motocykle. Motocykle są dużo większe i cięższe od skuterów, cieszą się jednak dużym prestiżem. Najbardziej pożądaną marką jest Harley – Davidson. Ten typ motocykli cieszy się ogromną popularnością, ale i horrendalną ceną. Wśród skuterów bardzo popularne są te produkowane przez Yamaha, czy Suzuki. Wybór zależy więc od tego, jakie plany wiąże się z poszukiwanym jednośladem. Jeżeli chodzi tylko o szybsze przemieszczanie się po zatłoczonym mieście, można wybrać skuter. Jeżeli planuje się dłuższe wyprawy na jednośladzie, można zdecydować się na motocykl.